(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

22 lut 2022

Kolokacje w języku angielskim ‒ najpopularniejsze przykłady

Kolokacja to związek dwóch lub więcej wyrazów, które utrwaliły się danym języku. Sens kolokacji wyraża znaczenie jej poszczególnych członów. Kolokacji używamy codziennie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przykładem mogą być takie połączenia jak „umyć zęby” czy też „odrobić lekcje”. Nie idziemy przecież „wyczyścić zębów” czy „wykonać lekcji”. W języku angielskim także spotkamy się z kolokacjami. Oto najbardziej znane i powszechnie używane kolokacje w języku angielskim.

kolokacje w języku angielskim

Kolokacje w języku angielskim 

W języku angielskim kolokacje to także dwa lub więcej słów połączonych ze sobą, które tworzą logicznie brzmiącą całość. W języku tym, podobnie jak w naszym rodzimym, istnieją zwroty, które są naturalne dla native speakerów. Błędne użycie kolokacji może zmienić znaczenie całego wyrażenia, choć w większości przypadków kończy się na tym, że brzmi ono po prostu źle. Warto też wspomnieć o tym, że angielskie kolokacje pojawiają się podczas egzaminów czy testów certyfikujących. Styczność z kolokacjami będziemy mieć na egzaminie maturalnym z języka angielskiego a nawet podczas egzaminu ósmoklasisty z angielskiego, co oznacza, że po prostu musimy je poznać, nauczyć się ich i zapamiętać je, by łatwo nimi operować.

Kolokacje w języku polskim

Kolokacje są naturalną częścią naszej mowy potocznej. Oto kilka znanych i często stosowanych kolokacji w języku polskim: „spełniać marzenia”, „darzyć uczuciem”, „rynek pracy”, „ciężka praca” czy też „poważnie chory” lub „obowiązki domowe”. Zagłębiając się w temat, możemy wyróżnić kilka rodzajów kolokacji języka angielskiego, zależnie od tego, z jakich części mowy się składają. Spośród kolokacji leksykalnych i wyróżnimy: kolokacje czasownikowe, kolokacje rzeczownikowe, kolokacje przymiotnikowe i przysłówkowe. Istnieją również kolokacje gramatyczne, które zależą od możliwości strukturalnych części mowy, które je tworzą. 

Kolokacje vs idiomy w angielskim ‒ czy to aby nie to samo?

Dochodzimy tutaj do pytania, czy przypadkiem angielskie kolokacje oraz idiomy nie są tym samym? Trzeba zagłębić się w temat, by na nie odpowiedzieć. Kolokacje angielskie to często spotykane połączenie wyrazów o określonym znaczeniu. Musimy pamiętać, że sens kolokacji wynika ze znaczeń poszczególnych słów, które kolokację tworzą. Idiom też jest konstrukcją językową, która ma określoną, niezmienną formę, jednak nie da się go rozumieć dosłownie. Przykładowo: „ręka rękę myje” oznacza przecież układy, a nie czyste dłonie. W przypadku kolokacji mamy do czynienia z dosłownym znaczeniem.

Przykłady kolokacji w języku angielskim

Ucząc się angielskiego, poznamy wiele kategorii kolokacji np. połączenie przymiotnika i rzeczownika, przysłówka i przymiotnika, rzeczownika i czasownika, czy też czasownika i przysłówka. Kolokacji jest naprawdę bardzo wiele, a poniżej przedstawiamy tylko kilkanaście przykładów, które możemy napotkać na naszej drodze edukacyjnej. 

take a photorobić zdjęcie
do something robić coś
make a mistakepopełniać błąd
have a partyurządzić imprezę
make progressrobić postępy
break a habitprzełamać nawyk
break a legzłamać nogę
pay attentionzwrócić uwagę
save energyoszczędzać energię
keep quietbyć cicho

Nie zapomnijcie zerknąć do osobnego wpisu wpisu → Kiedy do a kiedy make

Kolokacje czasownik z rzeczownikiem 

Kolokacje ‒ czasownik have z rzeczownikiem
have a problemmieć problem
have a restodpocząć
have lunchzjeść lunch
have a drinknapić się
have a good timedobrze się bawić 
Kolokacje ‒ czasownik do z rzeczownikiem
do nothingnic nie robić
do the shoppingrobić zakupy
do your beststarać się jak najlepiej/robić najlepiej
do homeworkodrabiać zadanie domowe
Kolokacje ‒ czasownik make z rzeczownikiem
make a messrobić bałagan
make a noiserobić hałas
make moneyzarabiać pieniądze 
make progressrobić postępy
Kolokacje ‒ czasownik take z rzeczownikiem
take a breakzrobić sobie przerwę
take a lookspojrzeć/rzucić okiem
take a seatusiąść/zająć miejsce 
take a chanceskorzystać z okazji
Kolokacje ‒ czasownik break z rzeczownikiem
break a lawzłamać prawo
break the rulesłamać zasady
break the iceprzełamać lody
Kolokacje ‒ czasownik pay z rzeczownikiem
pay attentionzwrócić uwagę
pay the billzapłacić rachunek
pay your respectsokazać komuś szacunek
Kolokacje ‒ czasownik save z rzeczownikiem
save timeoszczędzać czas
save spaceoszczędzać miejsce
save moneyoszczędzać pieniądze
Kolokacje ‒ czasownik keep z rzeczownikiem
keep hopemieć nadzieję
keep calmzachować spokój

→ Wpis, który może Cię zainteresować: Phrasal verbs w języku angielskim

Kolokacje czasownik z przyimkiem

Istnieje bardzo wiele kolokacji, które wiążą czasownik z przyimkami w języku angielskim. Poniżej znów niewielka pigułka zawierająca kilka przykładów.

believe inwierzyć w
belong tonależeć do
care aboutdbać o 
agree withzgadzać się z
dream about/ofmarzyć o czymś/śnić o czymś
escape fromuciec z 
get rid of (something)pozbyć się (czegoś)
pray formodlić się za/o 
stare atgapić się na
wait forczekać na 

Kolokacje angielskie przysłówka z przymiotnikiem

Jeśli powyższe angielskie kolokacje były dość proste w budowie, bo czasami intuicyjnie wyczuwamy, czy dana kolokacja brzmi dobrze i poprawnie, to kolokacje przysłówków z przymiotnikami będziemy musieli zapamiętać. Cześć z nich będzie na pewno nowością, szczególnie dla osób, które nie zagłębiały się wcześniej w temat kolokacji. Oto przykłady:

badly injuredpoważnie ranny
bitterly coldstrasznie zimno
completely differentcałkiem inny
deadly seriousśmiertelnie poważny
deeply offendedgłęboko urażony
highly impressedpod wielkim wrażeniem
perfectly clearcałkowicie jasne
totally unbelievablecałkowicie niewiarygodny

Dlaczego warto uczyć się kolokacji w języku angielskim?

Język angielski, podobnie jak polski, uwielbia kolokacje. Nauka kolokacji pozwoli nam poszerzyć słownictwo o zwroty, które pomogą nam o wiele lepiej opisać różne sytuacje. Poza tym pojawiają się one niejednokrotnie w codziennych konwersacjach. Jeśli zależy nam na certyfikacie językowym, to możemy mieć pewność, że podczas egzaminów napotkamy na niejeden przykład kolokacji. Poza tym, gdy posiądziemy tę wiedzę, będziemy czuć się po prostu swobodniej podczas anglojęzycznych rozmów. Świetnym sposobem na naukę kolokacji są konwersacje online z native speakerem, podczas których, w sposób naturalny, będziecie łączyć ze sobą w pary różne wyrazy. Make an effort i naucz się kolokacji w języku angielskim 🙂

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.