(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

10 gru 2024

Angielski z native speakerem dla dzieci – kiedy zacząć takie zajęcia?

Nauka języka z native speakerem jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie kompetencji językowych wśród osób dorosłych. Metoda ta pozwala zdobywać wiedzę z obszaru gramatyki, słownictwa oraz ćwiczyć akcent. Można jednak zauważyć, że coraz częściej rodzice wysyłają swoje pociechy właśnie na tego typu lekcje, ponieważ dzięki bezpośrednim kontaktom z obcokrajowcami, młodzi uczniowie przyswajają język obcy jeszcze szybciej. W poniższym artykule staramy odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest dobry czas na angielski z native speakerem dla dzieci.

Kiedy dziecko powinno rozpocząć przygodę z angielskim?

To, w jaki sposób młodszym uczniom będzie przekazywana wiedza z języka angielskiego, zależne jest od ich wieku i zaawansowania językowego. W przedszkolu czy też pierwszych klasach szkoły podstawowej nauka odbywa się przez zabawę, a wraz z wiekiem sposób nauczania zmienia się. Lingwiści i pedagodzy sugerują, że dzieci powinny mieć kontakt z językiem obcym od najmłodszych lat. W ten sposób dajemy im szansę na szybsze przyswajanie angielskiego w przyszłości. Do piątego roku życia człowiek uczy się języka w sposób nieświadomy i zupełnie naturalny. Pamiętać należy, że nauka języków obcych w dzieciństwie przebiega tak samo intuicyjnie w przypadku nauki języka ojczystego, dlatego też najmłodsi łatwiej radzą sobie z fonologią, angielską wymową i intonacją. Rodzice, którzy zdecydują się na to aby wysłać dzieciaki na zajęcia językowe w wieku 5 czy też 6 lat łatwo mogą zauważyć różnicę pomiędzy ich pociechami, a dziećmi, które kontaktu z językiem angielskim nie miały. Przewagę jaką mogą dzięki temu uzyskać dzieciaki będzie jeszcze lepiej widoczna w dalszych klasach.

Metody nauki angielskiego dla dzieci

To oczywiste, że dzieci i młodzież wymagają innego podejścia do nauczania niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Metody nauki angielskiego dla dorosłych omówiliśmy w osobnym artykule.

Zabawy, bajki, czytanki, czyli początki z angielskim u najmłodszych

Na etapie przedszkola najmłodsi uczą się przez zabawę, piosenki o kolorach po angielsku, dniach tygodnia po angielsku, porach roku w angielskim czy częściach ciała w języku angielskim. Małe kroki prowadzą do dalszych etapów nauczania. Pierwsze zapisane słowa i proste zdania to wciąż dopiero początek. Potem pojawiają się bajki, nie tylko animowane, ale też gatunek literacki. Zawierają proste zwroty, mają formę krótkich, wciągających historyjek. O polecanych przez nas animacjach przeczytacie na naszym blogu – Bajki po angielsku. Dobrze dobrane tytuły nie tylko rozwijają wiedzę językową, lecz także pozwalają poznać i zrozumieć problemy otaczającego nasze pociechy świata.

Komiksy po angielsku jako metoda nauki angielskiego

Tutaj warto także wspomnieć o komiksach, które mogą być idealnym sposobem na przekonanie do nauki języka obcego młodych uczniów. Opowieści obrazkowe o superbohaterach to tylko wstęp do fascynującego świata bezkresnej wyobraźni. Komiksy to także fabuły obyczajowe, historyczne, przygodowe. To, co przemawia za tym, aby wykorzystywać je do nauki języka angielskiego, to przede wszystkim możliwość łatwego dobrania treści do poziomu zaawansowania językowego oraz do zainteresowań osoby uczącej się.

Książki anglojęzyczne

Kolejnym krokiem, jaki mogą postawić nasze pociechy na językowej ścieżce, są książki anglojęzyczne. Nie tylko te napisane jedynie po angielsku. Na rynku możemy znaleźć wiele klasycznych tytułów w wersjach dwujęzycznych, które mają ułatwić czytanie i zrozumienie języka angielskiego. W takich wydaniach po jednej stronie znajduje się tekst angielski, a po drugiej polski. Coraz częściej pojawiają się także e‑booki, które pozwalają odsłuchać wymowę zaznaczonego przez czytelnika słowa. Chociaż to rozwiązanie skierowane jest zdecydowanie dla starszych dzieci, to najmłodsze bez problemu powinny poradzić sobie z cyfrowymi bajkami.

Aplikacje językowe

Na każdym etapie nauczania bardzo pomocne mogą być aplikacje językowe lub takie, które pozwalają wybrać język angielski do ich obsługi. Aplikacje do nauki matematyki mogą pomóc w uczeniu się kolejności wykonywania działań, ale także pojęć matematycznych w języku obcym. Podobnie może być z innymi apkami, dlatego jeśli to tylko możliwe, warto zmieniać w nich język. Przestawienie języka w telefonie na angielski czy też używanie go na kanałach social media to także dobry sposób na przyswojenie wiedzy.

Gry komputerowe po angielsku

Jeśli nasza pociecha lubi gry komputerowe to warto wybierać tytuły z oryginalnym, anglojęzycznym lektorem i polskimi napisami. które pozwolą osłuchać się z językiem obcym. Podobnie jak filmy i bajki potrafią one być bardzo dobrą pomocą naukową. Gry przygodowe, RPG, czy też z kategorii visual novels, przepełnione są tekstem, słownictwem z wielu obszarów. Bardzo dobrym pomysłem jest też przekonanie dzieciaków do słuchania podcastów oraz audiobooków. W ten sposób dziecko ma możliwość ciągłego kontaktu z lektorem, z różnymi akcentami i wyrazami z wielu różnych obszarów.

Nie możemy zapominać, że niezależnie od wieku ważne są wszystkie elementy nauki. Dlatego musimy zwracać uwagę na czytanie, pisanie, mówienie i gramatykę w równym stopniu. Odpowiednio poprowadzone zajęcia i dobrane do nich pomoce naukowe przyniosą zamierzone efekty.

Angielski z native speakerem dla dzieci – kiedy będzie dobra pora?

Ponieważ dzieciaki dużo lepiej radzą sobie z przyswajaniem wiedzy niż dorośli, to wykorzystanie doświadczenia native speakera może być naprawdę dobrym pomysłem. W niektórych przedszkolach pojawiają się już praktyki, by od najmłodszych lat rozpocząć otaczanie dziecka językiem potocznym, jakiego na co dzień używają Anglosasi, bez polskiego akcentu. Nasz angielski jest twardy, czasami mamy problem z poprawnym wymówieniem słów i zgłosek, a native speaker pomoże nam rozwiązać ten problem. Warto, aby takie zajęcia były podstawową metodą nauczania, a dodatkowe lekcje i pomoce, takie jak na przykład lektura książek, słuchanie podcastów czy oglądanie bajek, je uzupełniały. Tutaj nie ma sztywnej reguły, zasady która mówi, że lekcje z native speakerem skierowane są jedynie do dorosłych. Natomiast idealna sytuacja, to rozpoczęcie zajęć angielskiego z native speakerem, kiedy nasza pociecha ma już pewne podstawy języka angielskiego. Wtedy efekty nauki będą najbardziej widoczne.

Native speaker online dla dzieci – czy taka forma nauki się sprawdzi?

Nauka z anglojęzycznym lektorem daje dzieciom ogromne korzyści. Taki lektor nie tylko pomoże z gramatyką języka angielskiego, ale także nauczy nasze pociechy lepszej wymowy słów oraz akcentu. Warto zaznaczyć, że środowisko online jest naturalnym środowiskiem dla dzieci i młodzieży, więc edukacja w tej formie spowoduje, że najmłodsi będą czuć komfortowo podczas zajęć. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zajęcia z nativem online prowadzone są najczęściej w modelu jeden na jeden, co ma ogromny wpływ na to, jak szybko zrobimy progres i jak duży on będzie. Dziecko, które uczy się z lektorem w takim modelu, nie rozprasza się innymi osobami, czuje się pewniej i dużo szybciej przełamuje blokadę w mówieniu po angielsku niż osoby, które uczą się w dużych grupach. Dodatkowo niejednokrotnie ma możliwość poznania wyrazów używanych w mowie potocznej, w slangu czy pochodzących z wielu obszarów specjalistycznych. Native speaker online nakieruje młodego ucznia na najważniejsze niuanse występujące w słownictwie oraz komunikacji jako całości.

Angielski dla dzieci z native speakerem – podsumowanie

Wprowadzenie do zajęć językowych, spotkań i konwersacji z native speakerem powinno być naturalnym elementem na początkowym etapie nauki języka obcego. Ten sposób nauczania pozwala nie tylko lepiej chłonąć wiedzę językową, ale także daje uczącemu się szansę na poznanie kontekstu kulturowego, w jakim porusza się nauczyciel. Regularna nauka pomoże dziecku wyrobić sobie pewne nawyki językowe, które bez kontaktu z obcokrajowcem mogą być dla niego nieosiągalne. Native wytłumaczy znaczenie wielu idiomów, które w normalnej szkolnej nauce zostają pominięte.

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.