(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

30 maj 2023

Daty w języku angielskim ‒ poprawny zapis

Daty są z nami każdego dnia. Pojawiają się w pismach urzędowych, zapisujemy je w szkolnych zeszytach, są na fakturach i na rozkładach jazdy. W języku polskim przyzwyczajeni jesteśmy do standardu, w jakim podajemy datę, jednakże w języku angielskim napotkamy różnie warianty zapisu, które mogą być dla nas małym problemem, jeśli ich nie poznamy. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego o datach w języku angielskim.

daty w języku angielski

Daty po angielsku ‒ najważniejsze informacje

Podawanie dat po angielsku nie jest niczym skomplikowanym, ale może nas czasami wprowadzić w zakłopotanie. Wszystko dlatego, że mogą one być zapisane w systemie brytyjskim lub amerykańskim, a te różnią się od siebie. Warto dodać, że aby uniknąć błędów, które możemy popełnić podczas określania różnych terminów, dobrym pomysłem jest przypomnieć sobie nazwy miesięcy, dni tygodnia oraz liczebniki

W języku polskim daty zapisujemy, podając najpierw dzień, potem miesiąc, a na końcu rok, na przykład: 19.07.1980 lub 19 VII 1980. Możemy też zapisać tę datę w następujący sposób: 19 lipca 1980, a na końcu dodać „r.” lub „roku”. Proste, prawda?

W przypadku języka angielskiego dobrze jest wiedzieć, kto jest odbiorcą naszej wiadomości. Jeśli będzie to Brytyjczyk, to napiszemy datę w formacie brytyjskim, a jeżeli Amerykanin, to zastosujemy format amerykański. Czy coś się stanie, jeśli użyjemy błędnej formy? Tak. Jeśli podamy Europejczykowi datę 01.04. w amerykańskim formacie, to będzie przekonany, że mówisz o czwartym kwietnia. Dlatego dobrze jest się pilnować. Poniżej znajdują się przykłady zapisu w obu formatach. 

→ Wpis, który może Cię zainteresować: American English vs British English

Brytyjski format zapisu dat w języku angielskim

Format brytyjski przypomina trochę ten stosowany w Polsce, ponieważ my także zapisujemy datę, podając dzień, miesiąc i rok. Przykładowo 19 lipca 1980 roku zapiszemy:

19 July 1980
19th July 1980
19. July 1980 (w tym przypadku kropka zastępuje -th)
the 19th of July 1980
the 19th of July, 1980

Każdy z powyższych formatów jest poprawny, jednak najczęściej używaną wersją jest ta: 19th July 1980. W sprawach bardzo formalnych możemy spodziewać się ostatniego wariantu zapisu. Warto zwrócić uwagę na to, że w języku angielskim nazwy miesięcy, a także dni tygodnia, zapisujemy wielką literą.

Daty mogą być zapisywane w formie skróconej w następujący sposób:

19/07/1980 lub 19/07/80
19.07.1980 lub 19.07.80
19-07‑1980 lub 19-07-80

Daty w amerykańskim angielskim 

Amerykański sposób zapisywania dat różni się od brytyjskiego. W tym przypadku najpierw podajemy miesiąc, następnie dzień, a na końcu rok. Tak więc 19 lipca 1980 roku zapiszemy w następujący sposób:

July 19th, 1980
July 19., 1980
July 19, 1980
Saturday, July 19, 1980 (w tym przypadku nazwa dnia tygodnia poprzedza miesiąc, a co za tym idzie, słowo of oraz końcówki liczebników porządkowych, czyli (-st, -nd, -rd, -th) są omijane.

Daty te są też zapisywane w formie skróconej w następujący sposób:

07/19/1980 lub 07/19/80
07.19.1980 lub 07.19.80
07-19‑1980 lub 07-19-80

Skrócone formy zapisu pojawiają się w korespondencji mailowej, nieformalnych sytuacjach, także w nieformalnych listach. Jeśli piszemy pisma urzędowe, to powinniśmy korzystać z rozbudowanych form. 

Użycie skrótów w zapisie dat 

Używanie skrótów w języku angielskim jest na porządku dziennym, również w przypadku dat. Dla wygody w wielu sytuacjach miesiące oraz dni tygodnia zapisuje się je w formie skrótów. Ważne jest, aby pamiętać, że skrócone wersje występują i w brytyjskim, i w amerykańskim angielskim. Uwaga! Musimy pamiętać, że niemal wszystkie skróty zakończone są kropką ‒ wyjątkiem jest maj. Poniżej znajduje się tabelka zawierająca wszystkie skróty, o których mowa:

Dni tygodniaWersja pełnaWersja skrócona
PoniedziałekMondayMon.
WtorekTuesdayTue. lub Tues.
ŚrodaWednesdayWed.
CzwartekThursdayThur. lub Thurs.
PiątekFridayFri.
SobotaSaturdaySat.
NiedzielaSundaySun.
MiesiąceWersja pełnaWersja skrócona
StyczeńJanuaryJan.
LutyFebruaryFeb.
MarzecMarchMar.
KwiecieńAprilApr.
MajMayMay (pozostaje bez zmian i nie dajemy kropki)
CzerwiecJuneJun.
LipiecJulyJul.
SierpieńAugustAug.
WrzesieńSeptemberSept.
PaździernikOctoberOct.
ListopadNovemberNov.
GrudzieńDecemberDec.

Odczytywanie dat w języku angielskim 

Daty w języku angielskim odczytujemy w najprostszy z możliwych sposobów, czyli podając dzień, miesiąc i rok lub miesiąc, dzień i rok. Jednakże podczas odczytywania dat musimy do nich dodać coś, czego nie zapisujemy, a mianowicie the oraz of. Poniżej kilka przykładów.

10/07/1980 ‒ powinien być odczytany w następujący sposób: the tenth of July nineteen eighty lub też July the tenth nineteen eighty.

1/3/2010 ‒ the first of March two thousand and ten lub March the first two thousand and ten.

Ważne, aby przypomnieć sobie, w jaki sposób odczytujemy rok po angielsku. W większości przypadków po prostu dzielimy go na dwie części i każdą odczytujemy oddzielnie. Przykładowo:

1984 ‒ nineteen eighty-four
1866 ‒ eighteen sixty-six
1144 ‒ eleven forty-four
1653 ‒ sixteen fifty-three

W przypadku roku 2000 i kolejnych lat wygląda to następująco:

2000 ‒ two thousand
2022 ‒ two thousand twenty-two, ale możemy też użyć formy twenty twenty-two
2009 ‒ two thousand o-nine (tu 0 (zero) czytamy jako o [əʊ])

Angielski nie byłby ciekawym językiem, gdyby nie wyjątki. Dotyczą one pełnych dat, które czytamy w następujący sposób:

1600 ‒ sixteen hundred
1700 ‒ seventeen hundred
1800 ‒ eighteen hundred
1900 ‒ nineteen hundred

Daty w języku angielskim – podsumowanie

Jak widać, podawanie i czytanie dat po angielsku to nic strasznego. Wystarczy mała powtórka słownictwa, zapamiętanie podstawowych reguł i możemy czuć się zupełnie swobodnie, jeśli chodzi o ten obszar. Największy problem mogą nam przysporzyć liczebniki, szczególnie lata, ale tutaj też wystarczy zapamiętać kilka zasad lub poćwiczyć podczas rozmowy online z native speakerem i wszystko stanie się dużo prostsze. Daty są z nami każdego dnia i po prostu nie możemy pominąć tego obszaru językowego.

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.