28 cze 2022
Egzamin CAE – jak wygląda egzamin i jak się do niego przygotować
CAE, czyli Certificate in Advanced English to jeden z najpopularniejszych certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym. Test kładzie nacisk na umiejętności praktyczne, dlatego posiadanie certyfikatu może otworzyć przed nami drzwi do zagranicznych uczelni oraz pracy w międzynarodowych zespołach. Jak przygotować się na egzamin CAE i jak on dokładnie wygląda? O tym przeczytasz w poniższym tekście.
CAE ‒ jaki to poziom?
Certificate in Advanced English to certyfikat znany globalnie i honorowany w wielu najsłynniejszych firmach, światowych bankach czy konsorcjach. Często potwierdzenie znajomości języka angielskiego na poziomie C1 jest niezbędne przy rekrutacji do pracy czy na zagraniczne, prestiżowe studia. Właśnie dlatego wiele osób potrzebuje potwierdzenia swoich umiejętności w formie oficjalnej. Zaliczony test zaświadcza o znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, a CAE, jako certyfikat języka angielskiego, może przydać się:
- w tysiącach instytucji międzynarodowych,
- podczas rekrutacji, nie tylko u zagranicznych przedsiębiorców, ale i rodzimych, gdy np. wymagany jest kontakt z kontrahentami w języku angielskim,
- w instytucjach rządowych,
- na uniwersytetach, zwalnia on bowiem z egzaminu z języka angielskiego,
- podczas aplikacji na wymiany studenckie,
- przy rekrutacji nauczycieli języka angielskiego (gdy połączy się go z kursem pedagogicznym),
- przy rekrutacji do polskiej służby cywilnej,
- do nadania stopnia dyplomatycznego (honorowany przez MSZ),
- jako potwierdzenie kwalifikacji językowych przewodników turystycznych i pilotów wycieczek,
- przy rekrutacji na uczelnie brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie i australijskie (70 dodatkowych punktów UCAS Tariff),
- do otrzymania wizy (w tym wiz studenckich, np. do Australii).
Przebieg egzaminu CAE
Egzamin CAE składa się z czterech części:
- Reading i Use of English (czytanie ze zrozumieniem i test gramatyczno-leksykalny) – część ta sprawdza rozumienie różnych rodzajów tekstu, w tym zasób słownictwa, znajomość kolokacji i gramatyki.
- Writing (pisanie) – podczas tej części egzaminu należy stworzyć wypowiedzi pisemne, np. esej, list lub e‑mail, raport czy recenzję.
- Listening (słuchanie) ‒ testuje zdolność śledzenia i rozumienia wypowiedzi, w tym wywiadów, audycji, prezentacji czy codziennych rozmów.
- Speaking (mówienie) ‒ część polega na rozmowie z egzaminatorem oraz innym kandydatem. Test sprawdza zdolność do skutecznego komunikowania się w różnych sytuacjach z rozmówcą w sposób bezpośredni.
Część 1: Reading and use of English | Część 2:Writing | Część 3: Listening | Część 4: Speaking | |
Czas trwania | 1 godz. 30 min | 1 godz. 30 min | 40 min | 15 min |
Liczba zadań | 8 zadań/56 pytań | 2 zadania | 4 zadania/30 pytań | 4 zadania |
Punkty (procent z łącznej punktacji) | 40 proc. | 20 proc. | 20 proc. | 20 proc. |
Przeanalizujmy każdy etap dokładniej. W części pierwszej mamy 8 sekcji i łącznie 56 pytań. Będziemy musieli zmierzyć się z pytaniami wielokrotnego wyboru, uzupełnianiem luk, dopasowaniem wyrażeń. W tej części egzaminowany ma około 3,5 tys. słów do przeczytania, a teksty pochodzą z gazet, podręczników, ogłoszeń lub innych autentycznych źródeł pisanych w języku angielskim. W części drugiej do napisania są dwa teksty na około 250 słów. Pierwszy tekst to esej, w którym należy wyrazić opinię na dany temat, drugi zaś ma opisywać jeden z trzech tematów do wyboru. Trzecia część testu polega na dwukrotnym wysłuchaniu nagrania i udzieleniu odpowiedzi na pytania, które go dotyczą. Ostatnia część podzielona została na cztery krótkie sekcje – rozmowę każdego z kandydatów z egzaminatorem, dyskusję na temat zestawu zdjęć, negocjacje kandydatów na temat tego, co przedstawiają zdjęcia i rozmowę kandydatów z egzaminatorem o kwestiach związanych z wcześniejszym zadaniem.
Na ogół część Reading, Use of English, Writing i Listening zdaje się jednocześnie, część ustną zdaje się natomiast w parze z innym kandydatem w obecności dwóch egzaminatorów i można do niej podejść następnego dnia.
Jak przygotować się do egzaminu CAE?
Przygotowania do egzaminu najlepiej zacząć do dobrego rozeznania. Warto sprawdzić, jak sam egzamin wygląda i jaki zakres wiedzy trzeba posiąść. Ważna jest też systematyczność oraz dobry plan. Na rynku istnieje wiele kursów i książek, które mają przygotować do CAE. Dobrym rozwiązaniem jest też angielski online z native speakerem, wszak poziom C1 jest bardzo bliski znajomości języka angielskiego w stopniu natywnym. Dobry nauczyciel pomoże w regularnej nauce i zwróci uwagę na błędy.
Gdzie zdawać egzamin CAE?
Egzamin CAE zdawać można w ośrodkach egzaminacyjnych w Polsce pod warunkiem, że w danym mieście uzbiera się uzgodniona minimalna liczba kandydatów.
Podsumowanie
Egzamin CAE to nie jest już piece of cake. To poziom zaawansowany, który naprawdę wymaga od nas biegłości używania języka angielskiego. Pomimo tej trudności, pewnie sporych nakładów pracy i niejednego kryzysu po drodze, warto go zdać, bo zdobyty certyfikat dosłownie otwiera drzwi zawodowe, edukacyjne i mnóstwo innych.
Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.