10 lut 2021
Czas Future Continuous – budowa i zastosowanie
Czasami bywa tak, że z wyprzedzeniem wiemy, co będziemy robić danego dnia o danej porze. Będziemy w trakcie obiadu, lotu do Francji, może wygłaszać prezentację. Co wtedy? Z pomocą w angielskim przychodzi nam czas Future Continuous, czyli czas przyszły ciągły.
Future Continuous – zastosowanie
Jak wspomnieliśmy, Future Continuous stosujemy wtedy, kiedy mówimy o czynnościach, które w danym punkcie przyszłości będą w trakcie. Niekoniecznie będą zakończone do danego momentu, ale na pewno będą się wtedy działy. Jeśli wiemy, że za tydzień o 13:00 będziemy jechać z Warszawy do Krakowa, to ten czas będzie jak znalazł. Jest jeszcze kilka drobiazgów co do zastosowań – ale te są już dość specyficzne, więc zostawimy je na koniec.
Future Continuous – budowa
Pamiętacie, jak budowało się Present Continuous? Podmiot, plus odpowiednie be, plus gerund, czyli czasownik z końcówką -ing. Tu jest więcej komponentów, ale suma summarum wszystko jest o wiele prostsze. Jeśli pamiętacie, czasownik be był w grupie czasowników nieregularnych. O tej tabelce na chwilę możecie zapomnieć!
W Future Continuous jego zadanie pełni bowiem will – znany nam już czasownik (ten od chcenia, lub ten od czasowników modalnych). A ponieważ will jest modalne, czego nie robimy? Wszyscy razem – nie odmieniamy przez osoby. Oczywiście, ponieważ ten czas jest ciągły, be musi pozostać, ale nie zmienia się – zostaje w bezokoliczniku. Spójrzmy na kilka przykładów:
- I will be driving to Cracow next Tuesday → Będę jechał do Krakowa w przyszły wtorek
- She will be taking the exam this time next week → Ona będzie pisała egzamin o tej porze za tydzień
- They will be flying to France next month → Będą lecieć do Francji za miesiąc
Zatem konstrukcja Future Continuous jest prosta i możemy podsumować ją w następujący sposób:
Podmiot + will be + gerund + reszta zdania
Zdania pytające w Future Continuous
Jak tworzymy pytania w Future Continuous? Skoro już wiemy, że will przejmuje funkcję, którą w Present Continuous pełniło be, możemy jasno wnioskować, że również przejmie jego funkcję w pytaniach i przeczeniach. Dla nas to wspaniała wiadomość, bo, ponownie, mniej do odmiany! Ale trochę komplikuje to konstrukcje zdań.
Jak zwykle, w pytaniach stosujemy inwersję. Ale tym razem, ponieważ operator jest złożony, na przód przekładamy tylko will, tymczasem be zostaje tam, gdzie było:
- Will I be driving to Cracow next Tuesday? → Czy będę jechał do Krakowa w przyszły wtorek?
- Will she be taking the exam this time next week? → Czy ona będzie pisała egzamin o tej porze za tydzień?
- Will they be flying to France next month? → Czy oni będą lecieć do Francji za miesiąc (w przyszłym miesiącu)?
Zdania przeczące w Future Continuous
Czas na przeczenia w Future Continuous. Ponownie, jak mógłby w tym momencie zaśpiewać Bob Marley, no odmiana, no cry. No, prawie, bo, jak mamy nadzieję pamiętacie, will jest trochę kapryśne w kwestii przeczeń – jeśli chcemy użyć pełnej formy, oczywiście nic nie ruszamy i piszemy will not, ale w przypadku skrótowca musimy użyć won’t. Reszta – bez zmian.
- I won’t be driving to Cracow next Tuesday → Nie będę jechał do Krakowa w następny wtorek
- She won’t be taking the exam this time next week → Ona nie będzie pisała egzaminu o tej porze za tydzień
- They won’t be flying to France next month → Oni nie będą lecieć do Francji za miesiąc
Oczywiście, w przypadku przeczeń w pytaniach po prostu przestawiamy won’t na początek zdania, tam, gdzie w klasycznych pytaniach umieszczaliśmy will.
Inne zastosowania Future Continuous
W podstawowym wydaniu ten czas służy nam do powiedzenia “w tym czasie w przyszłości ta czynność będzie w trakcie” czy “ta czynność rozpocznie się przed danym momentem w przyszłości”, dlatego należy do angielskich czasów przyszłych, ale to nie wszystko. Często ta czynność wynika z wcześniejszych ustaleń.
Te ustalenia, uzgodnione plany, mogą odgrywać istotną rolę w wyborze czasu przyszłego – na razie skupimy się na dwóch. Jaka jest zatem różnica między Future Continuous a Future Simple? Bardzo, bardzo subtelna, ale niekiedy ważna.
Chcesz czy nie – nieważne
Future Simple (a więc samo will + bezokolicznik) nadaje wypowiedzi podtekst wyrażenia chęci, gotowości do zrobienia (robienia) czegoś. Natomiast Future Continuous wyraża, że zrobienie (robienie) czegoś zostało wcześniej ustalone – chęci niekoniecznie mają tu cokolwiek do rzeczy. Popatrzmy:
- Mark from marketing will join us.
- Mark from marketing will be joining us.
Oba zdania znaczą plus-minus to samo w tłumaczeniu na polski: Mark z marketingu do nas dołączy. Jednak w pierwszym zdaniu mówimy, że Mark się zgłosił, zgodził, może nawet sam zaproponował, że dołączy. Natomiast w drugim – obecność Marka została zaplanowana. Tak, jakby ktoś wrzucił mu spotkanie do kalendarza, a on nie mógł odmówić. Jego chęć (bądź jej brak) nie są tu istotnym czynnikiem.
Jeszcze jeden przykład, który łatwiej będzie nam przetłumaczyć na polski, żeby zrozumieć różnicę:
- My mum will help us study → Moja mama pomoże nam w nauce
- My mum will be helping us study → Moja mama będzie nam pomagać w nauce
Tak, różnica jest subtelna, ale jest – w drugim przypadku trochę brzmi to tak, jakby na końcu zdania mogło równie dobrze być “i nie mamy nic do gadania”. Oczywiście, nie musimy od razu zakładać, że w pierwszym przypadku troskliwa mamusia dba o wykształcenie dziatwy, a w drugim czepliwa matrona zasiądzie przy stole z linijką do bicia po łapach, ewentualnie żeby się upewnić czy wyrodna młodzież nie dokonuje czynów niegodnych.
W obu wypadkach owa mama mogła się zgodzić, zaproponować pomoc, różnica jest taka, że w drugim przypadku jest to już ustalone i tak najpewniej będzie. W pierwszym bardziej podkreślamy, że wyraziła chęć.
Uwaga na pytania w Future Continuous!
Ciekawie ma się też kwestia pytań. Przede wszystkim, zastosowanie Future Continuous w pytaniu nadaje mu bardziej uprzejmy, trochę bardziej formalny ton. Ale to pikuś, bo myląc czasy możemy się wpakować na małą minę.
Niektóre pytania nie mogą, po prostu nie mogą (nie z gramatycznego punktu widzenia, tylko ze społecznego) zakładać żadnego wyrażenia chęci czy woli u pytanego. Załóżmy, że przyjechała do nas rodzina z innego miasta, która zapowiedziała się oględnie i na ostatnią chwilę. Robi się późno, a oni jakoś nie zbierają się do wyjścia. Co robić? W tej sytuacji – ratując siebie, swoje nerwy oraz twarz – możemy zadać dwa podobne pytania, zależnie od tego, co chcemy osiągnąć
- Will you be staying the night?
- Will you stay the night?
Pierwsze jest pytaniem o informację, o plany, drugie może zostać odebrane jako zaproszenie. Po polsku, luźno tłumaczone, mogłyby brzmieć:
- Zamierzacie/planujecie zostać na noc?
- Zostaniecie na noc?
Widzicie różnicę? Delikatna sugestia kontra praktycznie czerwony dywan. To szczególnie ważna uwaga do introwertyków, których napadną ekstrawertycy. Źle zadane pytanie może skutkować oblężeniem Twierdzy Dom do następnego poranka!
Future Continous w czynnościach regularnych
Wreszcie, możemy użyć Future Continuous, zarówno w twierdzeniach, jak i w pytaniach, do określania czynności, które są regularne, powtarzalne, lub są częścią rutyny czy planu:
- Anna will be stopping by next Monday as well → Anna wpadnie też w następny poniedziałek
- I will be driving home on Friday, as always → W piątek pojadę do domu, jak zawsze
- We will be waiting for dad to come back every day → Będziemy czekać na powrót taty każdego dnia
Teraz zapytacie – ale zaraz, czy nie używaliśmy do tego Present Continuous? Tak. No to którego powinniśmy użyć? Jak to zwykle bywa, to kwestia wyczucia. Jeśli mówimy o przyszłości w kontekście rozkładów, konkretnych terminów, możemy użyć ich wymiennie. Ale jeśli wydarzenie, czynność będzie miało miejsce, ale nie jest częścią konkretnego, sztywnego planu (czyli nie jest jakby “odgórnie zaplanowane”), nie możemy użyć Present Continuous:
- When I board my plane tonight, I will be wishing for clear weather -> Kiedy wsiądę dziś w nocy do samolotu (100% pewna przyszłość – stąd Present Simple), będę życzyć sobie ładnej pogody.
Tu nie możemy wykonać podmianki. Nasze życzenia nie są ujęte w żadnym harmonogramie, ale będziemy wykonywać tę czynność podczas wykonywania innej. Natomiast:
- We will be going for lunch at 1 p.m.
- We are going for lunch at 1 p.m.
Tu już możemy podmienić czasy, bo to wydarzenie jest zaplanowane, więc tak, o 13:00 będziemy iść na lunch. Zwykle dobrze jest sugerować się godziną, datą – jeśli jest podana w zdaniu, to bezpiecznie możemy użyć Present Continuous. No i zadajmy sobie pytanie, czy czynność, którą będziemy wykonywać, ma coś wspólnego z harmonogramem, planem dnia czy ustalonym grafikiem.
Future Continuous – podsumowanie
Zdania twierdzące w Future Continuous
Zdania twierdzące budujemy według wzoru:
- Podmiot + will be + gerund + reszta zdania
Zdania pytające i przeczące w Future Continuous
Formę operatora w tym czasie przejmuje will, i chociaż według schematu wygląda na ściśle połączone z be, wcale tak nie jest – możemy je rozdzielać i wykorzystywać samo will do tworzenia pytań:
- Will + podmiot + be + gerund + reszta zdania
Przy przeczeniach musimy pamiętać, że poprawna forma skrócona to won’t – nie róbmy kalki na *willn’t!
- Podmiot + won’t be + gerund + reszta zdania
Pytania przeczące to kombinacja obu tych zasad, czyli inwersja plus dodane przeczenie:
- Won’t + podmiot + be + gerund + reszta zdania
→ Wpis, który może Cię zainteresować: Okoliczniki czasu w języku angielskim
Zastosowania Future Continuous
Future Continuous stosujemy:
- Do określania czynności, która będzie w trakcie wykonywania lub rozpocznie się przed danym punktem w przyszłości
- Do wyrażenia wcześniej ustalonych, zaplanowanych czynności, które będą miały miejsce w przyszłości, bez wskazywania na chęć ze strony podmiotu zdania
- Do zadawania uprzejmych, formalnych pytań o przyszłe plany
- Do pytania o plany bez sugerowania zaproszenia
- Do opisania rutynowych lub powtarzalnych czynności
Jak widać, Future Continuous znalazł swoją niezbyt rozbudowaną, ale wyraźną niszę w angielskich czasach. Warto wiedzieć jak go stosować, bo naprawdę jest przydatny. Wystarczy posłuchać trochę native speakera wybierając angielski online z native speakerem, a na pewno szybko wyłapiecie, jak często pada w rozmowach o przyszłości, planach i zamiarach!
Zadania i ćwiczenia czas Future Continuous
Po naszym artykule nie będziecie mieli żadnych trudności, aby wypełnić nasz krótki test i rozwiązać zadania i ćwiczenia z czasu Future Continuous. Powodzenia!
Pobierz ćwiczenia
Pobierz kartę odpowiedzi
Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.