(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

23 lis 2023

Co to jest Black Friday? Słownictwo, wyrażenia oraz idiomy

Black Friday czyli Czarny Piątek, to święto wyprzedaży, które kocha chyba każdy z nas. Jest to ostatni piątek listopada, czyli zaraz po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Obecnie wiele sklepów zaczyna wyprzedaże nawet kilka dni wcześniej, aby w piątek zaskoczyć tymi najlepszymi rabatami. Warto wspomnieć, że w poniedziałek po Black Friday jest Cyber Monday, czyli dzień wyjątkowych promocji, tyle że w sklepach online. Obecnie granica pomiędzy offline i online się zaciera i mamy do czynienia z całym weekendem, a nawet tygodniem wyprzedaży. Warto wspomnieć, że jest to typowo amerykański zwyczaj, który przyjął się też w innych krajach.

Black Friday

Historia Black Friday – skąd wziął się czarny piątek?

Wiele jest historii, które starają się odpowiedzieć na pytanie, skąd pochodzi nazwa tego „święta”. Pierwsze odnotowane użycie terminu „Czarny Piątek” nie odnosiło się do świątecznych zakupów po Święcie Dziękczynienia, ale do kryzysu finansowego, a konkretnie krachu na amerykańskim rynku złota 24 września 1869 r. Jednakże najczęściej powtarzaną historią związana z tradycją zakupową jest ta łącząca ten dzień ze sprzedawcami detalicznymi. Jak głosi historia, po całym roku przynoszenia strat sklepy rzekomo miały zarobić właśnie na wyprzedażach, które pojawiały się po Święcie Dziękczynienia. Zyski te zaznaczano w księgach na czarno i stąd też ta nazwa. Jednakże, gdy pokopiemy głębiej, to okazuje się, że ma on związek z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Filadelfii w latach 50. Odsyłamy do bardzo fajnego artykułu na portalu history.com 

→ Wpis, który może Cię zainteresować: Wszystko co musisz wiedzieć o Thanksgiving

Black Friday – przydatne słownictwo

W kontekście Black Friday i Cyber Monday warto powtórzyć słownictwo związane z zakupami, wyprzedażami i promocjami. Poniżej znajduje się lista wyrazów związana z tym obszarem, wraz z polskim tłumaczeniem.

Słowo lub zwrot po angielskuPolskie tłumaczenie
advertisementreklama
to buy something in the saleskupić coś na wyprzedaży
money back guaranteegwarancja zwrotu pieniędzy
a price tagcena, ale też etykieta z ceną
a discountobniżka, rabat
a discount pricecena promocyjna
a bargainokazja
a bargain-hunterłowca okazji
a deal-hunterłowca okazji
a shopping frenzyszaleństwo zakupów
a freebiedarmowy produkt, może być też darmowa próbka
an early dealwczesna promocja
an in-store discount przecena w sklepie
vouchervoucher często jako kupon zniżkowy
a killer dealzabójcza okazja
a shopping mallcentrum handlowe
a couponkupon
a gift cardkarta podarunkowa
a loyalty cardkarta stałego klienta
a salewyprzedaż
to buy something in the sales kupić coś na wyprzedaży
savvy shopperświadomy kupujący
buy one, get onekup jeden, odbierz drugi za darmo
early bird specialszniżki dla tych, którzy zdecydowali się na wcześniejszy zakup

Wyrażenia oraz idiomy związane z Black Friday

Jest wiele idiomów związanych z zakupami i wyprzedażami. Najciekawsze z nich, wraz z tłumaczeniem publikujemy poniżej.

idiomznaczenieprzykład
a rip-offzdzierstwo lub też zostać oszukanymThe price they were charging for that gadget was outrageous, it felt like a rip-off considering you can find the same thing at half the price online.Cena jaką chcą za ten gadżet jest absurdalna, to zdzierstwo biorąc pod uwagę, że można znaleźć tę samą rzecz w internecie za połowę tej ceny.
to pay through the noseprzypłacić, płacić jak za zbożeWhen I visited the tourist attraction, I had to pay through the nose for a simple bottle of water.Kiedy odwiedziłem atrakcje turystyczne, za butelkę wody musiałem zapłacić jak za zboże. 
to shop aroundchodzić, włóczyć się po sklepachBefore making a big purchase, it’s always a good idea to shop around and compare prices at different stores to make sure you’re getting the best deal.Przed dużymi zakupami, warto najpierw pochodzić po sklepach i sprawdzić ceny, by wybrać najlepszą ofertę.
to shop till you dropkupować do upadłegoAfter receiving her year-end bonus, Sarah decided to shop till she dropped and exploring all her favorite stores.Po tym jak Sara otrzymała swoją roczną premię postanowiła robić zakupy do upadłego i odwiedzić swoje wszystkie ulubione sklepy.
be in the blackosiągnąć zyskiAfter careful financial management and successful cost-cutting measures, the company is now in the black.Po ostrożnym zarządzaniu finansami i cięciu kosztów firma osiągnęła zyski.
be in the redmieć długi, osiągać stratyAfter a series of unexpected expenses, Sarah realized that her monthly budget was in the red.Po serii nieoczekiwanych wydatków Sarah zdała sobie sprawę, że jej miesięczny budżet jest na minusie.
cost an arm and a legkosztować bardzo dużoGetting my car repaired at that fancy auto shop really cost me an arm and a leg, but I wanted it done right.Naprawa mojego samochodu w tamtym ekskluzywnym warsztacie naprawdę kosztowała mnie majątek, ale chciałem, żeby została wykonana prawidłowo.
money down the drainzmarnowane pieniądze, pieniądze wyrzucone w błotoI bought that expensive gadget, but it turned out to be useless. Now I realize it was just money down the drain.Kupiłem ten drogi gadżet, ale okazało się, że jest bezużyteczny. Teraz zdaję sobie sprawę, że to były po prostu wyrzucone pieniądze w błoto.

Black Friday – podsumowanie 

Black Friday czy też Cyber Monday to dni, które pozwalają nam kupić towary w bardzo okazyjnych cenach, oczywiście, jeśli sprzedawcy będą grali fair. Szukając oferty wybierajmy sprawdzone firmy i marki, aby później nie żałować, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Warto dodać, że amerykańska gorączka zakupów różni się od tej w naszym kraju, jest bardziej intensywna a czasem nawet szalona. Udanych łowów!

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack. Leah prowadzi kurs angielskiego online z native speakerem.