13 lip 2020
Future Simple – zastosowanie i budowa
Być może pamiętacie, że kiedyś wspomnieliśmy o czasach w angielskim. Mówi się, że jest ich 16, ale to nie do końca prawda… I tym razem pokażemy wam, dlaczego. Czas na czas Future Simple.
Pod pojęciem “czasu” w języku rozumiemy zmianę gramatyczną. Stąd wszystkie końcówki -ed i czasowniki nieregularne, stąd trzecia forma (która sama w sobie czasem nie jest, bo wymaga czasownika posiłkowego). Dlatego język angielski, tak czysto teoretycznie, czasu przyszłego… nie posiada. I dlatego dziś omówimy czas przyszły prosty – czyż to nie logiczne?
Język polski operuje czasownikami w trzech czasach – przeszłym, teraźniejszym i przyszłym. Na przykład: zrobiłem, robię, zrobię. Mamy oddzielne, wyraźnie różne formy czasownika na każdy czas. Niestety jeśli chodzi o czasy w języku angielskim, to sytuacja nie jest taka prosta, ale po kolei.
Zastosowanie czasu Future Simple
W najbardziej podstawowym rozumieniu, czas Future Simple należy formalnie do angielskich czasów przyszłych i pełni trzy zasadnicze funkcje. Czasu Future Simple użyjemy kiedy:
- mówimy o czynności lub wydarzeniu, które będzie mieć miejsce w przyszłości, ale najcześciej z nutką przewidywania przyszłości. Co bardzo ważne, nie mówimy tu o naszych planach! (chyba że powstały w momencie mówienia, o czym punkt niżej).
- mówimy o czynności, którą wykonamy w przyszłości i podjęliśmy tę decyzję w chwili wypowiadania zdania;
- prosimy, obiecujemy, proponujemy pomoc.
Oto kilka przykładów:
- Don’t worry, she will be here → Nie martw się, ona przyjdzie (nie znam jej na tyle, żeby na 100% powiedzieć, że ona przyjdzie)
- I’ll come by later → Przyjdę później (bo nasz rozmówca jest teraz zajęty, więc decyzję podejmujemy spontanicznie);
- Will you marry me? → Wyjdziesz za mnie? (jak by nie patrzeć, jest to prośba).
- I promise I will help you → Obiecuję, że Ci pomogę (propozycja pomocy)
- He will go to school one day → On pewnego dnia pójdzie do szkoły (subiektywnie sądzimy i zakładamy, że pewnie dnia on pójdzie do szkoły)
- We will discuss that later → Porozmawiamy o tym później (obietnica)
- I will never leave you → I nigdy Cię nie opuszczę (obietnica znana z przysięgi weselnej)
- She will write a book one day → Ona pewnego dnia napisze książkę (domniemamy, że pewne dnia ona napisze książkę)
→ Wpis, który może Cię zainteresować: Future Perfect Continuous – budowa i zastosowanie
Budowa Future Simple
Zdania w Future Simple konstruuje się bardzo prosto, czyli przez dodanie czasownika posiłkowego. Znamy już przykłady czasowników posiłkowych na przykładzie czasów Present Continuous, w którym operowaliśmy czasownikiem “be”, oraz Present Perfect, w którym używaliśmy “have”. W Future Simple jest ciut prościej, gdyż czasownikiem posiłkowym jest “will” – a on nie zmienia formy w żadnym miejscu. Pamiętajcie o tym! Często korci nas, żeby przenieść znane nam reguły na wszystkie czasowniki, ale “will” zostaje bez zmian. Nie mówcie zatem, że “he wills”!
Zdanie twierdzące w Future Simple
Tu naprawdę ciężko o prostszą konstrukcję – jeśli pamiętacie konstrukcję Present Simple, czyli czasu teraźniejszego prostego, to przyszły prosty będzie łatwy. Budowa czasu Future Simple wygląda następująco:
PODMIOT + WILL + ORZECZENIE + RESZTA ZDANIA
Przykładowe zdania będą więc brzmiały:
- I think I will go to my grandma on Sunday → Myślę, że pójdę do mojej babci w niedzielę (to znaczy, że w planach na niedzielę, w momencie mówienia, pojawiła się wizyta u babci i nie była ona planowana wcześniej)
I odpowiednio w trzeciej osobie liczby pojedynczej.
- I think he will go to his grandma on Sunday.
Jak widzicie, “will” nie zmienia formy w zależności od osoby.
Zdania pytające w Future Simple
Zdania pytające w czasie Future Simple tworzymy dokładnie tak samo, jak w innych czasach polegających na czasownikach posiłkowych. Czyli, dla przypomnienia: czasownik posiłkowy i podmiot zamieniają się miejscami – następuje inwersja. Na pewno znacie klasyk w postaci Will you marry me? To właśnie idealny przykład inwersji w czasie Future Simple. Bazując na poprzednich zdaniach, chcemy dowiedzieć, czy on pójdzie do swojej babci w niedzielę, powiemy:
- Will he go to his grandma on Sunday?
Nie wiemy, jakie są jego plany, dlatego dopytujemy. Nie ma w tym wielkiej filozofii, na szczęście.
Zdania przeczące w Future Simple
Przed chwilą nie było za dużo kombinowania, tu jednak trochę będzie. Czasownik “will” nie przyjmuje form osobowych z -s, ale zmienia się nieco w przeczeniach. Tak jak przed nim “be”, (are → aren’t, is → isn’t i temu podobne) i “have” (haven’t, hasn’t), czasownik “will” musimy trochę zmienić w przeczeniu. W pełnej wersji, oczywiście, przyjmie formę “will not”, ale jeśli chcemy brzmieć naturalniej, powinniśmy użyć wersji skróconej. “Be” i “have” są dość oczywiste, ale “will” zmienia… całą pisownię. W przeczeniu will not staje się bowiem “won’t”. I tak zdanie z pierwszego przykładu zmieni się z:
- He will go to his grandma on Sunday
na:
- He won’t (will not) go to his grandma on Sunday
Tym samym rozumiemy, że on nie pójdzie do swojej babci w niedzielę. Musimy tu podkreślić, że to nie jest jego nawyk. Sugerujemy tym samym, że coś mu wypadło i w tę niedzielę nie pójdzie. Ta konstrukcja wskazuje raczej na wyjątki od reguły.
Najczęściej stosowane wyrażenia w Future Simple
Ponieważ czas ten odnosi się często do przyszłości, którą opisujemy naszym subiektywnym zdaniem, towarzyszą mu czasowniki i zwroty, które wyrażają nasze opinie. Charakterystyczne dla czasu Future Simple są wyrażenia:
- I hope → mam nadzieję
- I promise → obiecuję
- I expect → oczekuję
- I believe → wierzę że
- I’m sure → jestem pewny
- I think → myślę że
- I wonder → zastanawiam się
- I imagine → wyobrażam sobie
- Probably → prawdopodobnie
- Surely → najpewniej
- One day → pewnego dna
→ Wpis, który może Cię zainteresować: Okoliczniki czasu w języku angielskim
Jak widzicie, te wyrażenia mają w sobie nutkę przewidywania przyszłości – nie mamy obiektywnego zapewnienia, że przyszłość będzie tak wyglądać, ale możemy być całkiem pewni, że jednak będzie. Oto kilka przykładów:
- I hope he will be okay → Mam nadzieję, że nic mu nie będzie;
- They will probably get lost again → Najpewniej oni znowu się zgubią;
- She thinks she will change jobs → Ona myśli, że zmieni (żeby zmienić) pracę.
Ciekawe zastosowania
Pora na wisienkę na naszym gramatycznym torcie, czyli, jak mamy nadzieję, waszą ulubioną część naszych poradników. Co ciekawego możemy zatem zrobić z Future Simple?
Otóż istnieje jeden czasownik, którym możemy zastąpić will, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Jest to shall – którego znaczenie jest takie samo. Uznawany jest jednak za przestarzały i oprócz poezji i literatury spotkamy go dość rzadko – ale jednak. Czasem w mowie (i piśmie) używa się go do “podniesienia” tonu wypowiedzi na bardziej dramatyczny albo formalny, czasem dla komediowego efektu. Shall możemy za to naturalnie użyć na przykład w pytaniach (z I albo we), które są propozycjami:
- Shall I open the window? → Czy mam otworzyć okno? (okno jest zamknięte, oferujemy otwarcie)
- Shall we go? → Idziemy? (jesteśmy gdzieś i pytamy grupę, czy pora pójść gdzieś indziej)
Stosunkowo popularne jest też użycie w zdaniu “We shall see” (“Zobaczymy”), jeśli chcemy podkreślić nieco złowróżbny ton tej wypowiedzi.
Oprócz tego możemy zrobić… niestety nie za wiele. Tak naprawdę samo will jest mało skomplikowane, ale warto pamiętać, że można je całkiem zgrabnie wymieniać na formę be going to. Oznaczają – mniej więcej – to samo i odnoszą się do przyszłości, ale o tym przeczytacie w artykule, w którym wchodzimy głębiej w porównanie will and be going to.
Czas Future Simple – podsumowanie
Czas Future Simple należy do tej kategorii czasów, które są mają wyjątkowo prostą budowę, ale jego zastosowanie jest nieco skomplikowane. Wszystko przez to, że różnice pomiędzy nim a np. Present Continuous są bardzo subtelne.
Zastosowanie czasu Future Simple
Czasu Future Simple używamy wtedy, kiedy mówimy o:
- czynnościach i wydarzeniach, które odbędą się w przyszłości – ale absolutnie nigdy nie stosujemy Future Simple do skonkretyzowanych i pewnych planów!
- wydarzeniach, które odbędą się w przyszłości, bo właśnie o nich zdecydowaliśmy
- lub kiedy prosimy o coś, oferujemy pomoc albo coś obiecujemy.
→ Wpis, który może Cię zainteresować: Czas Future Continuous
Zdania twierdzące w Future Simple
Budowa zdania twierdzącego w Future Simple to połączenie podmiotu, operatora will (lub jego skróconej formy ‘ll) i czasownika w bezokoliczniku. Zdania twierdzące – przykłady:
- I’ll go with you! (ktoś oznajmił właśnie, że idzie do sklepu, a my decydujemy się pójść z nimi)
- They will surely be late. (wiemy z doświadczenia, że oni często się spóźniają, albo że są korki, więc na bazie tych doświadczeń i stanu wiedzy możemy “przewidzieć” przyszłość)
- He’ll help you with this. (on zadeklarował chęć pomocy, bądź wiemy, że jest w stanie pomóc)
- I hope she will finish before midnight. (mam nadzieję, że ona skończy przed północą, ale nie jesteśmy tego pewni)
Pamiętajmy, że operator will, w przeciwieństwie do takich operatorów jak be czy have nie zmienia formy w trzeciej osobie liczby pojedynczej.
Budowa zdań pytających w Future Simple
Zdania pytające, podobnie jak w innych konstrukcjach z operatorami, konstruujemy przez inwersję, więc operator will wędruje na początek zdania. Zatem:
- Will they be late?
- Will you get my bag please?
- Will you marry me?
- What will you do?
Jak tworzyć przeczenia w Future Simple?
Zdania przeczące, zgodnie z tradycją, tworzymy poprzez dodanie słówka not po operatorze. Jednak w formie skróconej zmieni się jego pisownia – will not skracamy do won’t:
- I will not go with you.
- They surely won’t be late.
- He will not help you with this.
- I hope she will not finish before midnight.
Future Simple – ćwiczenia
Budowa Future simple jest relatywnie prosta, więc jedyną trudnością z nim związaną jest decyzja, kiedy użyć go zamiast Present Simple albo Present Continuous. Jeśli zapamiętacie nasze wskazówki powyżej, przejdziecie przez zadania, które dla Was przygotowaliśmy to angielski online z native speakerem z jednym z naszych wspaniałych lektorów pójdzie gładko!
Pobierz ćwiczenia Future Simple
Pobierz kartę odpowiedzi Future Simple
Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.