(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

30 lip 2022

Podcasty po angielsku – których z nich warto słuchać?

Podcasty stały się bardzo popularne, a największe platformy streamingowe prześcigają się w udostępnianiu coraz to lepszych narzędzi dla osób nagrywających tego rodzaju materiały. Influencer Marketing Hub szacuje, że na świecie mamy ponad 2 miliony aktywnych podcastów i ponad 48 milionów nagranych i udostępnionych nagrań tego typu. Podcasty są źródłem rozrywki oraz wiedzy i mogą być pomocne w nauce, także w nauce języków obcych. Dzisiaj podpowiadamy, jakie podcasty po angielsku są warte słuchania i jak wykorzystać je do nauki języka angielskiego. 

podcasty po angielsku

Nauka angielskiego poprzez słuchanie, czyli angielskie podcasty

Nauka języka angielskiego przez słuchanie nagrań, wywiadów, oglądanie vlogów czy też filmów w oryginalne to jedna z metod nauki języka angielskiego. Osłuchanie z językiem pozwala nam na poznanie wymowy słów oraz akcentów. Wiadomo przecież, że angielski, podobnie jak wiele innych języków, brzmi trochę inaczej w zależności od kraju oraz regionu, z którego pochodzi osoba posługująca się nim. Wsłuchanie się w język angielski pozwala nam poznać jego charakterystyczną melodię i intonację. Dodatkowo podczas słuchania nagrań, w tym także podcastów, mamy okazję poznać konstrukcje językowe, które dotychczas mogły być nam nieznane. Dzięki słuchaniu wypowiedzi w oryginale po pewnym czasie możemy dojść do poziomu zrozumienia języka, który pozwoli nam na swobodne dołączanie do rozmowy w towarzystwie, zrozumienie poszczególnych słów, kontekstu wypowiedzi itd.

→ Wpis, który może Cię zainteresować: Angielski dla specjalistów IT

Podcasty w języku angielskim – jak wybrać najlepszy?

W internecie znajdziemy wiele podcastów po angielsku, które mogą posłużyć nam do nauki tego języka. Mowa o podcastach poruszających tematy z różnych dziedzin. Oczywiście są też słuchowiska, które służą stricte do nauki języka angielskiego. Ich tematyka dotyczy na przykład kwestii gramatycznych. Bardzo dobrym pomysłem jest słuchanie anglojęzycznych podcastów poruszających interesujące nas lub związane z naszym hobby tematy. Dlaczego? Ponieważ dużo bardziej przykładamy się do nauki, kiedy zależy nam na wysłuchaniu wywiadu lub jakiegoś monologu wypowiedzianego przez prowadzącego, który opowiada o czymś dla nas ważnym. Zresztą dobrze wiemy, że dużo łatwiej skupiamy się na czytaniu książki czy też oglądaniu filmu, gdy są one dla nas interesujące.

Gdzie szukać dobrych podcastów po angielsku? Przede wszystkim na platformach streamingowych, na których dodają je twórcy. Najpopularniejszą jest chyba Apple Podcasts, ale większość publikowanych tam treści znajdziemy także na Google Podcasts, Spotify, czy też na platformie Deezer. Warto wiedzieć, że do słuchania podcastów nie musimy mieć wykupionej subskrypcji w danym medium. Darmowy dostęp jest możliwy, choć czasem może wymagać od nas wysłuchania reklamy. Dla zdecydowanej większości użytkowników nie jest to duży koszt za dostęp do wysokiej jakości treści.

Warto dodać jeszcze kilka zdań na temat statystyk dotyczących podcastów, pokazują one bowiem, że kochamy tę formę rozrywki i poszerzania swojej wiedzy. Portal Podcast Insights analizując rynek nagrań tego typu w roku 2021, podaje między innymi następujące informacje:

  • 49% ankietowanych słucha podcastów w domu,
  • 22% robi to podczas jazdy samochodem lub środkiem komunikacji,
  • 29% słucha ich w pracy lub podczas ćwiczeń, na przykład na siłowni,
  • subskrybujemy średnio 6 różnych audycji podcastowych,
  • 80% z nas słucha każdego lub prawie każdego odcinka podcastu, gdy już znajdzie interesujący tytuł,
  • 31% badanych słucha audycji, korzystając z komputerów, a 69% robi to na telefonach,
  • najpopularniejsze kategorie podcastów to: rozrywka, edukacja oraz wiadomości. 

Podcasty po angielsku – nasze propozycje

OK, mamy za sobą krótkie wprowadzenie, więc teraz czas na konkrety, czyli propozycje podcastów, które mogą być przydatne podczas nauki języka angielskiego. Wśród polecanych treści znajdą się i te typowo związane z nauką samego języka, i te bardziej rozrywkowe, które mogą pokochać osoby o różnych zainteresowaniach. Tak jak wspominaliśmy, podcastów po angielsku jest ogromna ilość, więc to tylko nasze subiektywne propozycje.

Zaczniemy muzycznie od cudownego „The Album Years”, podcastu, za którym stoją Steven Wilson, znany między innymi jako wokalista i gitarzysta progresywnego zespołu Porcupine Tree, oraz Tim Bowness wokalista, który wraz ze Stevenem tworzy duet No‑Man. Dlaczego ten podcast? Przede wszystkim ze względu na czysty British English, którym posługują się obaj panowie. Poza tym artyści są autorytetami w muzycznej branży i właśnie o muzyce rozmawiają. Warto posłuchać o wybranych przez nich albumach i wpływie różnych utworów na rozwój muzyki współczesnej. Link: https://open.spotify.com/show/36ZT08Ho2hVrttzi7s3FQA?si=ad50e63e3c134309.

Naszą drugą propozycją jest „Scriptnotes”, czyli coś dla chcących pisać scenariusze, ale nie tylko. John August i Craig Mazin opowiadają o pułapkach, jakie czekają na pisarzy i scenarzystów, a także zapraszają do siebie znane gwiazdy filmowe, by porozmawiać z nimi o rzemiośle i tworzeniu filmów. Warto dodać, że podcast istnieje od 2011 roku. Link: https://open.spotify.com/show/6ohMdZ91g1sXIYz8ylNgD9?si=0bdb60e78bdd4f6d.

Kochacie książki i historię literatury? No to warto odpalić „The History of Literature”. W programie tym autor i znawca literatury Jacke Wilson cofa się w czasie, aby zbadać największe momenty i osiągnięcia literackie w historii. Analizuje życie autorów tych mniej i tych bardziej znanych. Link: https://historyofliterature.com/.

Nasza czwarta propozycja to coś dla fanów technologii i zarządzania. „Over the Air” to prowadzony przez Ryana Prossera, CEO firmy Very, podcast, którego twórca wraz z kadrą kierowniczą omawia błędy, jakie zdarza im się popełniać, wszyscy wyciągają wnioski ze swojej pracy i potknięć, a także opowiadają o ich wspólnej podróży po IoT (Internet of Things). Link: https://podcasts.apple.com/us/podcast/over-the-air-iot-connected-devices-the-journey/id1560011270.

„Global News by the BBC” to z kolei coś dla osób, które chcą być na bieżąco z wiadomościami z całego świata. Nowe odcinki „Global News by the BBC” są publikowane dwa razy dziennie i stanowią świetną podstawę do nauki British English. Link: https://www.bbc.co.uk/programmes/p02nq0gn/episodes/downloads.

„The Writer’s Voice” to z kolei podcast, który produkowany jest przez „The New Yorker”. Magazyn ten każdego tygodnia publikuje krótkie opowiadanie, które jest czytane przez jego autora. Jak można przeczytać na portalu Preply, ten podcast jest jak: „Bajka na dobranoc dla dorosłych”. Naprawdę warto. Link: https://www.newyorker.com/podcast/the-authors-voice.

A teraz coś dla miłośników historii kryminalnych – „Crime Junkie”. Jest to podcast po angielsku, który opowiada o prawdziwych morderstwach, zagadkach kryminalnych i niewyjaśnionych motywach zbrodni. Historie z dreszczykiem i słownictwem, którego, miejmy nadzieję, nie będziemy musieli używać w codziennym życiu 😉 Link: https://crimejunkiepodcast.com/.

Czy podcasty po angielsku to dobre rozwiązanie do nauki angielskiego?

Nie można zaprzeczyć temu, że osłuchiwanie się z językiem ma wpływ na jakość naszego posługiwania się nim w codziennym życiu (dlatego tak popularny jest angielski online z native speakerem). Dodatkowo połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli nauki przez słuchanie świetnych podcastów po angielsku, może przynieść same korzyści. Nawet jeśli odtworzymy podcast w tle do pracy, to zawsze w naszej głowie coś zostaje, choć wiemy, że najlepiej poświęcić odrobinę czasu i skupić się na słuchanych treściach, bo to dzięki temu nasze wyniki będą jeszcze lepsze. 

Podcasty to medium, które było, jest i  jeszcze długo będzie popularne. Lubimy dobre treści, wartościowe materiały, które na dodatek dostarczane są bezpłatnie, prosto do naszych uszu – takie właśnie są podcasty po angielsku. Mamy więc naukę angielskiego za darmo. Czy może być coś lepszego? No właśnie.

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.