fbpx

26 Wrz 2020

Nauka angielskiego. Jak zacząć? Poradnik.

Każdy chyba wie, że najtrudniej jest zacząć coś nowego, a potem idzie z górki. Nie inaczej jest z nauką angielskiego – ręka do góry, kto z was planował rozpoczęcie, ale porzucił zamysł? I tu wkraczamy my, z szybkim poradnikiem, dzięki któremu nie będziecie już mieć wymówek żeby odłożyć naukę na przyszłość! Nauka angielskiego – jak zacząć?

nauka angielskiego

Wyznaczanie celu w nauce języka angielskiego

Zanim zabierzemy się do nauki angielskiego, warto uświadomić sobie, dlaczego dokładnie chcemy się go uczyć. Czemu? Bo taka wiedza będzie determinować nasze poszukiwania odpowiedniego rozwiązania. Może zależy nam na czytaniu i oglądaniu po angielsku? Może jedziemy na miesiąc do Londynu i potrzebujemy móc się porozumieć? A może biznesowy angielski jest nam potrzebny w pracy? Nauka angielskiego musi zacząć się od wyznaczenia celu.

Określenie celu ułatwi wszystko – łatwiej znajdziemy właściwą szkołę i lektora, mając przy tym pewność, że uczymy się dokładnie tak, jak będziemy potrzebować.

Wielkie poszukiwania

Skoro już wiemy, dlaczego chcemy uczyć się języka angielskiego, kolejnym etapem jest znalezienie najlepszego sposobu na naukę. Oczywiście, doraźnie mogą nam pomóc aplikacje albo samodzielnie czytane podręczniki (lub książki w języku angielskim), ale to zdecydowanie nie są najlepsze metody nauki angielskiego.

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą są zajęcia w szkole językowej – to nie ulega wątpliwości. Profesjonalny lektor zapewni nam odpowiednie warunki do nauki, przygotuje materiały według naszych potrzeb i na bieżąco poprawi błędy.

Ale jak znaleźć najlepszą szkołę językową? Czas rozpocząć poszukiwania, najlepiej według kilku kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Po pierwsze, odległość i cena

Na początek warto się rozejrzeć za szkołami językowymi w pobliżu domu, miejsca pracy, uczelni czy szkoły. Nauka angielskiego będzie szła lepiej, jeśli uczeń nie będzie musiał spędzać godziny po pracy czy lekcjach na dojazdach. A ceny sprawdzone w kilku szkołach pozwolą nam ustalić, ile mniej więcej będzie nas kosztowała nauka. Warto również rozważyć szkoły językowe, które prowadzą zajęcia angielskiego online. Zwłaszcza w obecnych czasach. Oszczędzamy czas na dojazdy, zajęcia online zwykle są jeden na jeden, a i cena jest konkurencyjna. Zalety nauki angielskiego online opisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

Po drugie, lektorzy

Zajrzyjmy na stronę szkoły i sprawdźmy, kim są pracujący tam lektorzy. Jakie mają doświadczenie, w czym się specjalizują? A może nawet są native speakerami? Absolwent anglistyki może być znakomitym lektorem dla kogoś, kto chce poznać język, ale ze specjalistycznym angielskim (np. biznesowym, księgowym, medycznym) może mieć kłopot – tu lepiej sprawdzi się ktoś, kto w danej branży ma doświadczenie z pierwszej ręki. Wybór lektora również zależy od wyznaczonego celu. Jeśli macie już podstawy i chcecie się skupić na mówienie i swobodnej komunikacji, wybierzcie angielski z native speakerem.

Po trzecie, opinie

To ryzykowny punkt – wszyscy wiemy, jak wyglądają strony z opiniami w internecie, jednak i tak warto na nie zajrzeć. Jeśli dwudziestu uczniów chwali sposób nauki angielskiego, a jeden narzeka, nie ma się czym martwić. Ale jeśli opinie są przytłaczająco negatywne, lepiej brać nogi za pas.

Podręczniki do nauki języka angielskiego

To akurat kwestia, o którą nie musimy się martwić – doświadczony lektor albo sam wskaże, który podręcznik do nauki angielskiego będzie dla nas najlepszy, albo zapewni materiały na lekcje. Jako uczniowie powinniśmy się przede wszystkim zaopatrzyć w zeszyt – posiadanie notatek w jednym miejscu ułatwi powtarzanie. Luźne kartki prędzej czy później się pomieszają i pogubią!

Początki nauki angielskiego

Kiedy już wybierzemy szkołę, kupimy kajet i mocno postanowimy się uczyć, pora przejrzeć kalendarz i sprawdzić, jakie dni i godziny nam pasują na lekcje angielskiego. Wtedy pozostaje już tylko kontakt ze szkołą i ustalenie planu działania! Wspólnie z lektorem możemy podjąć decyzje o materiale, jaki przerobimy, o sposobie prowadzenia zajęć (w grupach, jeden na jeden, a może angielski online?), dograć ostatnie szczegóły i voila! Możemy się uczyć!

Nauka angielskiego – i co dalej?

Skoro już ruszyliśmy z nauką angielskiego, pozostaje jedna kluczowa sprawa. Mianowicie – systematyczność, bo bez niej ani rusz. Owszem, są tacy, którzy po jednej lekcji opanują materiał i mogą iść dalej, ale szczęśliwe przypadki tego typu to wyjątki, nie reguła. Większość z nas szybko odczuje korzyści z powtarzania materiału – i utrwalania go.

I teraz nie ma już wymówek – możecie szykować się do rozpoczęcia kursu angielskiego z native speakerem.

Autor: Piotr Morawiec, Marketing Manager w TalkBack