(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVPBPZ4');

14 sty 2024

Kierunki świata po angielsku – skróty i wyrażenia

Czasami dobrze wiedzieć, że mech porasta najintensywniej północną stronę pnia albo, że „Due South” znaczy „na południe” i jest też tytułem fantastycznego kanadyjskiego serialu. Dobrze jest znać strony świata, bo bez tego komunikacja i podróżowanie mogą okazać się naprawdę trudne. Abyście więc zawsze mogli trafić do domu, przygotowaliśmy dla Was ten wpis, którego tematem są kierunki świata po angielsku.

kierunki świata po angielsku

Kierunki świata po angielsku wraz z podziałem i polskim tłumaczeniem

Zacznijmy od tego, że mamy cztery główne kierunki świata, nazywane też kardynalnymi – północ, południe, wschód i zachód. Mamy też kierunki pośrednie pierwszego stopnia nazywane interkardynalnymi oraz kierunki pośrednie drugiego stopnia tzw. half-winds. Ich rozkład bardzo dobrze ukazuje schemat róży wiatrów (compass rose).

Kierunki główne oznaczone są największym czarno‑białym krzyżem. Duży szary krzyż to kierunki pośrednie pierwszego stopnia, interkardynalne, a osiem małych strzałek to właśnie kierunki pośrednie drugiego stopnia. W poniższych tabelach znajdują się nazwy kierunków świata, a także skróty literowe przypisane do każdego z nich. Skróty są oznaczeniem międzynarodowym, czyli są uniwersalne i używa się ich na całym świecie. 

Kierunki główne (kierunki kardynalne) – cardinal directions

Nazwa kierunku po polskuNazwa kierunku po angielskuSkrót (oznaczenie kierunku)
PółnocThe NorthN
PołudnieThe SouthS
WschódThe EastE
ZachódThe WestW

Warto zauważyć, że oznaczenia kierunków pochodzą od ich anglojęzycznych nazw. Przydają się np. aby opowiedzieć skąd wieje wiatr, kiedy opisujemy pogodę po angielsku.

Kierunki pośrednie pierwszego stopnia (kierunki interkardynalne) – intercardinal directions

Określane także jako ordinal directions. Jak już wiemy, kierunki pośrednie to te znajdujące się pomiędzy czarno‑białymi największymi ramionami róży wiatrów. Są one ustawione dokładnie pod kątem 45 stopni do najdłuższych ramion. Są to:

Nazwa kierunkuNazwa kierunku po angielskuSkrót (oznaczenie kierunku)
Północny wschódNortheastNE
Południowy wschódSoutheast SE
Północny zachódNorthwestNW
Południowy zachódSouthwestSW

Tutaj, podobnie, jak we wcześniejszym przykładzie, skróty tworzone są od pierwszych liter słów nazywających kierunek.

→ Wpis, który może Cię zainteresować: Opis domu po angielsku

Half‑winds – strony świata po angielsku używane w nawigacji morskiej

Half‑winds to kierunki pośrednie drugiego stopnia, które szczególnie powiązane są z nawigacją morską. Na róży wiatrów wyznacza je mała róża z ośmioma ramionami. W poniższej tabeli rozpisane są wszystkie nazwy tych kierunków wraz z tłumaczeniem i skrótem. 

Nazwa kierunku po polskuNazwa kierunku po angielskuSkrót (oznaczenie kierunku)
Północny północny wschódNorth-northeastNNE
Wschodni północny wschódEast-northeast ENE
Wschodni południowy wschódEast-southeastESE
Południowy południowy wschódSouth-southeastSSE
Południowy południowy zachódSouth-southwestSSW
Zachodni południowy zachódWest-southwestWSW
Zachodni północny zachódWest-northwestWNW
Północny północny zachódNorth-northwestNNW

Nauka kierunków świata po angielsku

Ważne jest, by zapamiętać, jakie skróty mają kierunki główne. Dzieci uczy się w tym celu wyliczanki, której słowa zaczynają się od pierwszych liter nazw stron świata. Brzmi ona tak ‒ Na Ekierce Siedzi Wrona. Jak widać, każdy wyraz zaczyna się na literę odpowiadającą kierunkowi świata. Uwierzcie, to się naprawdę sprawdza. 

Podczas nauki kierunków, warto po prostu używać słownictwa związanego z kierunkami świata. Trzeba pamiętać, że w zależności od tego, jakiego przyimka będziemy używać w zdaniu, aby mówić o kierunku świata, zmieni się sens tego zdania. Przykładowo:

Forma z przyimkiemPrzykład użyciaTłumaczenie
To the south – na południe (względem) Italy is located to the south of AustriaWłochy znajdują się na południe od Austrii.
South of – na południe odItaly is south of Austria.Włochy leżą na południe od Austrii.
On the south coast/side – na południowym wybrzeżu/częściCalifornia is located on the west coast of the United States.Kalifornia znajduje się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Warto jeszcze zapamiętać kilka wyrazów związanych z kierunkami. Są to:

Wyraz po angielskuTłumaczenie
mapmapa
compasskompas
in the Eastna wschodzie
in the Westna zachodzie
in the Northna północy
in the Southna południu

→ Wpis, który może Cię zainteresować: Angielski na wakacjach i w podróży

Strony świata po angielsku – podsumowanie

Przedstawiliśmy całą podstawową wiedzę, jaką warto posiadać na temat kierunków świata. Warto zapamiętać zwroty i znać kierunki, ponieważ przyda nam się to podczas podróży, gier lub kiedy wybierzecie konwersacje online z native speakerem, natomiast half-winds spokojnie możecie sobie odpuścić…o ile nie jesteście kapitanem statku 🙂 I jeszcze tak na koniec ‒ naprawdę polecamy serial „Due South”.

Autor tekstu: Leah Morawiec, Amerykanka, native speaker z 15-letnim doświadczeniem, właścicielka TalkBack.