fbpx

05 Mar 2020

Angielski z native speakerem – Top 5 zalet

O współpracy z native speakerami mówi się obecnie dużo. A to dlatego, że kursy prowadzone przez osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym stały się niezwykle popularne. Co do jednego nie ma wątpliwości: język angielski z native speakerem, pod okiem zaangażowanego i dobrze przygotowanego nauczyciela, może przynieść uczestnikom zajęć unikalne korzyści. W artykule znajdziesz 5 zalet, a jednocześnie powodów, dla których warto rozpocząć naukę języka angielskiego z dobrym native speakerem. 

angielski z native speakerem

Na wstępie warto zaznaczyć, że oferty native speakerów mocno różnią się między sobą. A elementy takie jak miejsce pochodzenia, umiejętności lingwistyczne, kierunkowe wykształcenie, doświadczenie i osiągnięcia w obszarze edukacji mogą mieć kolosalne znaczenie dla jakości usług oferowanych przez native speakera. Zwracając uwagę na te elementy, oszczędzisz sobie przygód z osobami, które nie wkładają większego wysiłku w przygotowanie do zajęć i wychodzą z założenia, że sam fakt, że pochodzą z kraju anglojęzycznego załatwia sprawę. Native speaker jest Twoim nauczycielem, od którego masz prawo wymagać odpowiednich kompetencji oraz solidnego przygotowania. Jeśli spełnia oczekiwania, zajęcia mogą okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę! Oto 5 największych zalet nauki języka angielskiego z native speakerem: 

#1 Angielski z native speakerem to kontakt z autentycznym angielskim

Wiele osób miało kiedyś do czynienia z „suchymi” anglojęzycznymi tekstami z podręczników, sztucznymi testimonialami „rówieśników z Londynu” czy koszmarnymi słuchankami, które jeszcze długo po zajęciach pobrzmiewają w uszach. A przecież nikt nie chce uczyć się języka w takiej formie. Kiedy zaczynasz naukę angielskiego, masz w tym konkretny cel: zagraniczny wyjazd, ciekawsze perspektywy w pracy, albo po prostu — satysfakcja z nowej umiejętności. Im bardziej żywy i autentyczny jest język, z jakim masz styczność, tym szybciej osiągniesz swój cel. Poza tym naturalna odmiana angielskiego (niezależnie czy mowa o odmianie brytyjskiej, amerykańskiej, australijskiej, kanadyjskiej, czy – jak coraz częściej mówi się w kontekście globalizacji – międzynarodowej) pozwala zbudować solidną bazę do przyszłych kontaktów. Język angielski z native speakerem to forma nauki, w której uruchamiasz rzeczywistą sytuację rozmowy i możesz na bieżąco korygować błędy (w języku angielskim, naturalnie;). 

#2 Nauka angielskiego z native speakerem to spójny akcent 

Od czasów, gdy grupa brytyjskich Pielgrzymów założyła kolonię u wybrzeży dzisiejszego Plymouth w stanie Massachusetts, skończył się monopol na jedyny słuszny angielski akcent. Dziś trudno jednogłośnie stwierdzić, ile akcentów liczy język angielski, ale jest ich już około kilkuset. Z kolei native speaker to zazwyczaj człowiek, który urodził się i wychował w jednym, anglojęzycznym miejscu. Dzięki temu akcent, jakim się posługuje jest charakterystyczny dla kraju, a ściślej mówiąc, również regionu, z którego pochodzi. Jeśli zachwyca Cię akcent, który słyszych w House of Cards czy w amerykańskim radiu NPR, poszukaj native speakera z okolic Waszyngtonu. A jeśli Twoim marzeniem jest szlifowanie brytyjskiego RP (to skrót od Received Pronunciation), którym mówi między innymi rodzina królewska, zwróć uwagę na native speakerów pochodzących z południowej części Wysp Brytyjskich. Kiedy masz kontakt z osobą mówiącą jednym, w pełni naturalnym akcentem, Twój angielski również będzie bardziej spójny. 

nauka angielskiego online

#3 Z native speakerem podejmujesz ambitne wyzwania 

Dla osób, które dopiero startują z nauką języka angielskiego, formułowanie prostych zdań, zadawanie pytań i poszukiwanie właściwych słów może stanowić trudność. Jeśli zajęcia językowe prowadzi polski nauczyciel, pokusa zwracania się do niego w ojczystym języku jest spora (kto tego nie robił na początku swojej edukacyjnej drogi, niech pierwszy rzuci słownikiem!). A native speakerzy w zdecydowanej większości nie mówią po polsku. Szczególnie, gdy myślimy o osobach, które w Polsce mieszkają od niedawna i nie zdążyły przyswoić języka polskiego na tyle, by swobodnie się komunikować, a także rozumieć pytania swoich uczniów. W tej perspektywie język angielski z native speakerem jest wyzwaniem i motywacją, która dość szybko zaczyna przynosić pozytywne efekty. Dobry native speaker wie, jak naprowadzić Cię na właściwe sformułowanie, podpowiada i wspiera. A Ty dzięki temu nieustannie przekraczasz granice swoich możliwości, rozumiejąc więcej i mówiąc coraz lepiej! 

#4 Z native speakerem nabierasz pewności siebie

Pewność siebie w posługiwaniu się językiem obcym jest wynikową tego, o czym była mowa w poprzednich częściach artykułu. Ucząc się angielskiego przez kontakt z native speakerem (face-to-face lub w czasie nauki angielskiego online) nieustannie wspinasz się na wyżyny swoich możliwości. A wszystko po to, by dobrze się wzajemnie rozumieć. Z kolei rozmawiając z obcokrajowcem, automatycznie ćwiczysz swoje umiejętności w rzeczywistej sytuacji. To spora różnica w postrzeganiu całego procesu. Podczas kursu języka angielskiego z native speakerem uczysz się, jak przebiega naturalny kontakt, poznajesz niuanse, charakterystyczne sformułowania i przyzwyczajenia rozmówcy. Dzięki temu również Twój styl komunikacji staje się bardziej autentyczny oraz zrozumiały dla osoby, dla której angielski jest językiem ojczystym (lub chociażby używanym na co dzień). Kiedy wyjedziesz na wakacje, będziesz pisać służbowego maila, albo odbierzesz telefon od zagranicznego klienta, łatwiej przekroczysz ograniczenia. W końcu realne zadanie czy autentyczna sytuacja w życiu będzie bardzo zbliżona do rozmowy z native speakerem. 

#5 Native speaker przekazuje interesującą wiedzę 

Wróćmy na chwilę do tematu miejsca pochodzenia native speakera. To naturalne, że ucząc się obcego języka, poznajesz też kontekst kulturowy. I o ile wiedza podawana w materiałach edukacyjnych jest bardzo cenna, o tyle język angielski z native speakerem otwiera zupełnie nowe możliwości. Spróbujmy odwołać się do przykładu. Od dziecka interesujesz się amerykańską NBA. Tak się składa, że Twój nauczyciel pochodzi z Los Angeles i tak jak Ty ma sentyment do Lakersów. Poza tym jako dziecko miał okazję oglądać Shaqa O’Neala w rozgrywkach na żywo, o czym może Ci opowiadać bez końca! Rozmowa na temat, który jest w obszarze Twoich pasji i zainteresowań może okazać się zdecydowanie krótszą, a także bardziej przyjemną drogą do językowego rozwoju. Poza tym nauka języka angielskiego staje się o wiele łatwiejsza, gdy okazuje się, że Twój nauczyciel jest ciekawym człowiekiem, z którym masz kilka wspólnych tematów. 

Może w takim razie rzeczywiście warto spróbować? 

angielski online

Autor: Piotr Morawiec, Marketing Manager w TalkBack