fbpx

04 Mar 2020

Angielski online – czy taka forma kursu jest dla Ciebie?

Tradycyjnie czy angielski online? Gdy mowa o nauce języka angielskiego, zdania są podzielone. I nie mamy tu do czynienia ze sporem o jedyny słuszny kierunek, a raczej o preferencje, jak często bywa w tego typu dyskusjach. Bo o zaletach angielskiego online nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Przypomnimy jednak kilka z nich na wszelki wypadek. 

angielski online

Era globalizacji przyniosła światu Internet, a wraz z nim zupełnie nowe możliwości w obszarze zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Także tych językowych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu lekcje angielskiego z native speakerem dla wielu ludzi były luksusem lub zupełnie niemożliwym do zrealizowania marzeniem. Dziś niemal każdy może sobie pozwolić zarówno na tradycyjne zajęcia w szkole językowej, jak i na angielski online. I nie ma znaczenia czy mieszkasz w Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy na Śląsku – zajęcia angielskiego online mogą odbywać się z Twojego ulubionego fotela. Co ciekawe, wirtualna forma nauki w niczym nie ustępuje zajęciom face-to-face, a ma kilka dodatkowych zalet, które docenia coraz więcej osób. 

O zaletach nauki angielskiego z native speakerem przeczytacie we wpisie: Angielski z native speakerem – Top 5 zalet 

Angielski online jest dla wszystkich

Czyli również dla Ciebie. I nie ma w tym zdaniu ani odrobiny przesady. Z formy online mogą korzystać osoby w każdym wieku – od uczniów i studentów, przez zapracowanych dorosłych, aż po osoby starsze. Żeby korzystać z lekcji angielskiego online, wystarczy mieć dostęp do internetu i zainstalowany bezpłatny komunikator (np. Skype lub FaceTime). Warto wspomnieć również o tym, że angielski online jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą korzystać z lekcji w tradycyjnej formie (np. ze względu na niepełnosprawność, brak samochodu czy sporą odległość od najbliższej szkoły językowej). Można śmiało powiedzieć, że lekcje angielskiego online pomagają skutecznie wyrównywać szanse na językowy rozwój, bo można z nich korzystać bez względu na stan zdrowia, miejsce zamieszkania czy wiek. Jeśli więc nie brakuje Ci chęci i konsekwencji, angielski online może okazać się świetną formą zdobywania wiedzy, do której szybko przywykniesz. 

Angielski online jest szybki i wygodny

Jeśli zależy Ci na komforcie, angielski online z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy. A wszystko dzięki pełnej elastyczności w organizowaniu lekcji. Angielski online to świetna opcja dla osób, które mają napięty grafik, a każda zaoszczędzona godzina dnia jest dla nich na wagę złota. Korzystając z zajęć online, uczysz się angielskiego w najbardziej dogodnym dla siebie czasie (np. rano lub po pracy, gdy masz więcej przestrzeni na swoje pasje i rozwój). Oszczędzasz też sporo czasu na dojazd do szkoły językowej i powrót do domu. Zakorkowane miasto nieraz mocno wydłuża czas, jaki musisz poświęcić na transport. Zamiast przygotowywać się na spotkanie i stać korkach, możesz usiąść wygodnie przed ekranem swojego komputera czy tabletu. Poświęcasz dokładnie 60 minut na indywidualne lekcje z native speakerem. Poza tym miękki fotel, kubek ulubionej kawy i wygodne ciuchy sprzyjają nauce. Powodują też, że zmieniasz nastawienie do samego procesu uczenia online, który jest najbardziej wygodną opcją rozwoju. 

kurs angielskiego online

Ucząc się angielskiego online nauczyciel jest tylko dla Ciebie

To zaleta, którą docenia zdecydowana większość uczestników lekcji angielskiego online. Ucząc się przez internet, całą uwagę skupiasz na sobie i masz swojego nauczyciela angielskiego (najczęściej native speakera) na wyłączność. To świetna opcja, gdy myślisz o konwersacjach, lub gdy chcesz ustalić indywidualny cel nauki (jak np. wspomniane wcześniej przygotowanie do konkretnego egzaminu lub lekcje biznesowe). Zajęcia grupowe online byłyby możliwe, ale ich forma musiałaby się ograniczyć raczej do wykładów, webinarów czy live sesji Q&A. W przypadku angielskiego online, Twój lektor nie musi dzielić uwagi między Ciebie, a innych kursantów. Dzięki temu 60 minut jest w całości Twoje. Bez dystrakcji i czekania na swoją kolej. Co ciekawe, gdy zależy Ci na konwersacjach, łatwiej ustalić tematy, które interesują tylko Ciebie, nie całą grupę. Gdy mówisz o tym, co Cię pasjonuje, lekcje stają się ciekawsze, a postępy przychodzą szybciej. 

Angielski online to więcej niż tylko konwersacje

Wielu osobom może wydawać się, że angielski online ogranicza się tylko do konwersacji z native speakerem. Natomiast forma zajęć online tak naprawdę niczym nie różni się od tradycyjnego kursu angielskiego, podczas którego uczysz się gramatyki czy notujesz nowe słowa i zwroty. Wszystkie potrzebne materiały (takie jak teksty do przeczytania czy potrzebne ćwiczenia gramatyczne) otrzymujesz drogą internetową jeszcze zanim rozpoczną się zajęcia. Dzięki temu możesz przygotować się wcześniej, aby 60 minut angielskiego online wykorzystać bardziej efektywnie. Lekcje angielskiego online mają to do siebie, że możesz zawsze zdecydować, co w danym momencie jest Ci bardziej potrzebne  – rozwijanie kompetencji swobodnego mówienia czy nauka konkretnego zagadnienia gramatycznego. 

Niektórzy obawiają się, że zajęcia online nie będą miały odpowiedniej jakości chociażby ze względu na problemy techniczne, niezależne od ucznia i nauczyciela. Warto pamiętać, że tego typu kłopoty mogły zdarzać się kilka lat temu, ale nie dziś. Obecnie niemal wszyscy mamy dostęp do szybkich połączeń internetowych, a nowoczesne komunikatory zapewniają wysoką jakość dźwięku i obrazu. Dzięki temu nic nie powinno zakłócać angielskiego online.

Na naukę angielskiego online poświęcasz tyle czasu, ile potrzebujesz

Ilość godzin, które chcesz przeznaczyć na naukę angielskiego online zależy od Ciebie oraz od celu, jaki sobie postawisz. Warto pamiętać, że w przypadku lekcji przez internet, nie musisz podpisywać żadnych zobowiązujących umów, ani nastawiać się na dłuższy okres czasu nauki jak w przypadku pełnego kursu. Ze swoim nauczycielem umawiasz się na lekcje online wtedy, kiedy potrzebujesz. Oczywiście, możesz założyć dłuższy czas nauki i regularne spotkania. To szczególnie ważne, gdy przygotowujesz się do wydarzenia z wyznaczoną datą (np. rozmowa o pracę lub ważny egzamin). Wtedy możesz ustalić ze swoim native speakerem optymalny plan zajęć, z uwzględnieniem Twoich możliwości czasowych oraz intensywności nauki. Jeśli jednak Twój cel to ogólna poprawa kompetencji językowych, masz pełną swobodę w doborze najwygodniejszego czasu zajęć i ich częstotliwości. Angielski online daje Ci pełen wachlarz możliwości, z których zdecydowanie warto korzystać. 

angielski online

Autor: Piotr Morawiec, Marketing Manager w TalkBack